HUKUK, SİYASİ İŞLER VE DIŞİLİŞKİLER KOMİTESİ TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, CTP Milletvekili Komite Başkanı Doğuş Derya Başkanlığında, bugün saat 10:00’da toplandı.  

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, gündeminde bulunan, “Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ve “Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi (Öneri Sahipleri: CTP Lefkoşa Milletvekili Sayın Doğuş Derya, CTP Lefkoşa Milletvekili Sayın Dr. Sıla Usar İncirli ve CTP Girne Milletvekili Sayın Fazilet Özdenefe) ni görüştü.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, ilk olarak, “Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı görüştü ve komite toplantısına davetli olarak katılan konukları dinledi. Komite, Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantısında görüşmeye devam edecek.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi toplantısına “Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı” konusu ile ilgili olarak davet edilen, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Vicdani Ret İnisiyatifi, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı’ndan yetkililer ve Emekli Tuğgeneral Erdinç Korkuter ve Emekli Tuğgeneral Salih Cengaver Cem katılarak konu ile ilgili görüş ve önerilerini bildirdiler.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, daha sonra, “Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi”nin genel görüşmesini gerçekleştirdi. Komite Yasa Önerisi ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantısında ele almaya devam edecek.

Komite toplantısına “Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi” ile ilgili olarak davet edilen, Fazilet Özdenefe (Öneri Sahibi), Dr.Sıla Usar İncirli (Öneri Sahibi), Evrensel Hasta Hakları Derneği, Mülteci Hakları Derneği, SOS Çocuk Köyü, Eczacılar Birliği’nden yetkililer ve Doç Dr. Eylem Ümit Atılgan katılarak konu ile ilgili görüş ve önerilerini bildirdiler.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi toplantısına, CTP Milletvekili Komite Başkanı Doğuş Derya, CTP Milletvekili Asım Akansoy, HP Milletvekili Erek Çağatay, HP Milletvekili Jale Refik Rogers, UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu ve UBP Milletvekili Yasemi Öztürk katıldı. Komite toplantısına ayrıca CTP Milletvekili Fikri Toros, HP Milletvekili Hasan Büyükoğlu ve UBP Miletvekili Özdemir Berova katıldı.