Skip Navigation Links   
17 Ocak 2018 Çarşamba  Anahtar Kelime


 
13-12-2017
KKTC ULAŞTIRMA GENEL DEĞERLENDİRME RAPORU CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI DR.SİBEL SİBER’E SUNULDU
 
KKTC ULAŞTIRMA GENEL DEĞERLENDİRME RAPORU CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI DR.SİBEL SİBER’E SUNULDU Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası ve Türkiye İnşaat Mühendisleri Odasının ortak organizesi ile düzenlenen “Geleceğe Güvenle Ulaştıralım Konferansı” sonrasında ortaya çıkan bulguların kitapcık haline getirilmesi sonrasında dün Kıbrıs Türk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Seran Aysal, Türkiye İnşaat Mühendisleri Odası Y.K Başkanı Cemal Gökçe ve heyetleri Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber’i ziyaret ederek sunum gerçekleştirdiler. Kabulde konuşan Aysal ülkemizin kanayan yarası haline gelen trafik sorununa bilimsel çalışmalar ile çözüm ve önerilerin yapılabilmesi açısından gerçekleştirilen Konferans’ta açılış konuşması yapan Cumhuriyet Meclisi Başkanının bu önemli tesbit ve önerilerin kitapcık haline getirilmesinin önemine vurgu yaptığını ve bu bağlamda hazırlanan kitapcığı takdim etmekten mutluluk duyduklarını dile getirdi. Meclis Başkanı Dr.Sibel Siber, İnşaat Mühendisleri odalarına bu çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Siber konuşmasında ülkemizde her geçen gün artan trafik sorununun, bu gibi önemli konferanslar ile tartışmaya açılıp çözüm önerileri ile sonuçlar elde edilmesinin halk yararına olduğunu vurguladı. Ülkemizde mevcut sorunların bu çalışmada olduğu gibi önce durum tesbiti, sonra çözüm önerileri ve eylem planı uygulamaları ile çözülebileceğini söyledi. Siber , kendisine sunulan ülke trafiğine çözüm bulmak için yapılan bu çalışma raporunun da bu yönüyle önemli olduğunu vurguladı. Devletin sorunlara çözüm bulma çalışmalarında, sadece kamu çalışanlarından değil, özeldeki insan kaynaklarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmasının, konunun paydaşlarının görüşlerine başvurmasının önemine vurgu yaptı. Devletin insan kaynakları kamuda çalışanlar ve özelde çalışanlar olarak değil, bir bütün olarak değerlendirilip, kollektif çalışma ve ortak akılla çözüm odaklı adımlar atılmasının önünün açılacağını söyledi.
 


 
12-12-2017
Cumhuriyet Meclisi İdari, Mali, Teknik, Parlamenter Hizmetler Müdürü Yrd.Doç.Dr.Serkan İlseven iki dilde yayınlanan "Kuzey Kıbrıs Orkideleri" adlı kitabını Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber'e sundu.
 
Cumhuriyet Meclisi İdari, Mali, Teknik, Parlamenter Hizmetler Müdürü Yrd.Doç.Dr.Serkan İlseven iki dilde yayınlanan "Kuzey Kıbrıs Orkideleri" adlı kitabını Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber'e sundu.
 


 
25-11-2017
SİBER, İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞUNU ZİYARET ETTİ
 
SİBER, İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞUNU ZİYARET ETTİ Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Asya Parlamenter Asamblesi Genel Kuruluna katılmak amacıyla gittiği İstanbul’da temaslarının sonunda, KKTC İstanbul Başkonsolosluğunu ziyaret etti.
 


 
27-11-2017
Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, UBP Milletvekili İzlem Gürçağ başkanlığında toplandı
 
Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, UBP Milletvekili İzlem Gürçağ başkanlığında, bugün saat 09:00'da toplandı. Komite, gündeminde bulunan “Anayasanın 159’uncu Maddesinin (1)’nci Fıkrasının (b) Bendi Kapsamına Giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı (Y.T.No:315/5/2017)’nın madde madde oylanmasını oybirliği ile kabul etti. Anayasanın 159’uncu Maddesinin (1)’nci Fıkrasının (b) Bendi Kapsamına Giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı (Y.T. No:315/5/2017)’nın Genel Gerekçesi: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yönlendirmesi ile mevzuatımızın bir parçası olarak ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin bir gereği olarak yaşama geçirilen Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) başvuru süresi 21 Aralık 2017 tarihinde sona ermektedir. Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkin bir iç hukuk yolu olduğunun kanıtlanması ve Uluslararası kamuoyunda, Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinde yaratılmak istenen olumsuz intibanın ortadan kaldırılması için başvuru süresinin iki yıl daha uzatılması büyük önem taşımaktadır. UBP Milletvekili İzlem Gürçağ başkanlığında toplanan Komiteye, CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay ve UBP Milletvekili Dr. Erdal Özcenk katıldı.
 


 
04-12-2017
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber Diyalog Medya Grubunun kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katıldı.
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber Diyalog Medya Grubunun kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katıldı.
 


 
08-12-2017
Cumhuriyet Meclisi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasındaki işbirliği çerçevesinde hizmet içi eğitimlerini alan meclis personeline sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
 
Cumhuriyet Meclisi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi arasındaki işbirliği çerçevesinde hizmet içi eğitimlerini alan meclis personeline sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
 


 
07-12-2017
SİBER, GEÇİTKALE KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİNİN AÇILIŞINA KATILDI
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, geçmişin kayıt altına alınmasının geleceğe de ışık tutacağını belirtti. Başkan Siber, Geçitkale Kültür ve Sanat Festivalinin açılışına katıldı. Festival alanında gerçekleşen etkinliğe Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, CTP Milletvekilleri Ferdi Sabit Soyer, Asım Akansoy,Teberrüken Uluçay ve Erkut Şahali’nin yanısıra komşu Belediye Başkanları da katıldı. Festivalin açılışında bir konuşma yapan Başkan Siber, insanların proje bitirmesinin önemine değinirken, bunun insana verdiği mutlulukla yeni projelere başlamayı tetiklediğini söyledi. Geçitkale’de düzenlenen festivalin kültür ve sanata da katkı yaptığına işare eden Siber, Başkan Hasan Öztaş ve emeği geçenleri kutladı. Konuşmasında Belediyelere çağrı da yapan Siber, bütün Beldelerde en az bir müzenin olmasını arzu ettiğini söyledi. Oluşacak müzenin bölgenin geçmişini kayıt altına almanın yanısıra geçmişi ve aidiyeti yaşatma anlamına geleceğini ifade ederek , kayıt altına alınan geçmişin geleceğe de ışık tutacağını belirtti. Siber, bu konuda özellikle Beldelerin belediye Başkanlarına da büyük görevler düştüğünü söyledi. Yapılan konuşmların ardından festivalin açılış meşalesi yakıldı. Açılış etkinliğinde ayrıca sırasıyla Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da birer konuşma yaptılar.
 


 
07-12-2017
SİBER,TATLISU HARNUP FESTİVALİNİN AÇILIŞINA KATILDI
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Tatlısu belediyesi tarafından düzenlenen 12. Uluslararası Harnup Festivali’nin açılışına katıldı. Tatlısu Belediyesi düğün salonunda yer alan festivalin açılış töreni , saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Başkan Siber etkinlikte yaptığı konuşmada, “Günlük kaygılar içinde, olumsuzlukların çok fazla ön plana çıktığı yaşamımızda, bir güzel adada yaşadığımızın farkında olamıyoruz ya da bunu dile getiremiyoruz. Biz çok güzel bir adada yaşıyoruz , bir turizm ülkesiyiz…” dedi. Yurtdışına tatile giden vatandaşlarımızın ziyaret ettikleri ülkelerle ilgili yorumlarını dinlediğinde, en çok çevre temizliğinden ve çevrenin korunmasından söz ettiklerini kaydetti. En önemli sorunumuzun çevre temizliği ve çevrenin korunması olduğunu ifade eden Siber, ülkenin güzelliklerini koruyarak gelecek nesillere aktarmanın herkesin boynunun borcu olduğunu söyledi. Siber; nüfus arttıkça yeşil alanlar üzerine olan baskının arttığını ve zaten oldukça az olan yeşil alanlarımızın korunması gerektiğini bir kez daha vurguladı. Siber, var olan güzelliklerimize sahip çıkıp korumak için de aidiyet duygusunun geliştirilmesi gerektiğini dile getirerek, herkesin üzerinedüşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Başkan Siber, Tatlısu festivaline adını veren harnupun hak ettiği değeri bulması için yapılması gerekenlerin bilindiğini ama yapma konusunda birçok konuda olduğu gibi geç kalındığını vurguladı. Siber: “ Sorunlarımız var, , sorunun nasıl çözüleceğini bilen insan kaynaklarına sahibiz, sorunu çözmesi gereken merciler de var ama sonuca bir türlü ulaşamıyoruz. Esas sorun burada, organize değiliz... Bunu çözmek lazım. “ dedi. Festival açılış etkinliğinde Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ve Kuzey Kıbrıs Türkcell Genel Müdürü Harun Maden de bir konuşma gerçekleştirdi. Kırgızistan halk dansları ekibi ,Erkan, Kağan Obüs kardeşler, Enver Ertaş, Game Of Gölge gurubu ve Tolga led robot birer gösteri sundu.10 Eylül Pazar akşamına kadar devam edecek olan Tatlısu Harnup festivalinde çeşitli kültürel ve sportif etkinliklerin yanı sıra konserler de yer alacak.
 


 
31-08-2017
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber, Kurban Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.
 
 


 
31-08-2017
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay'ın verdiği resepsiyona katıldı.
 
 


 
30-08-2017
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtı ve Dr.Fazıl Küçük Bulvarında düzenlenen törenlere katıldı.
 
 


 
29-08-2017
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI DR.SİBEL SİBER’İN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI
 
“30 Ağustos Zafer Bayramı; yurt sevgisi, bağımsızlık ruhu, özgürlük inancı, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu ile verilen bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bir simgesidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, her türlü olanaksızlık altında Anadolu halkının verdiği mücadele ve kazanılan zafer, tarihte verilen özgürlük mücadeleleri içinde çok ayrı bir yer taşır. Olağanüstü şartlarda kazanılan bu zafer, özgürlüğü elinden alınmak istenen halklara da örnek olmuş, gelecekte de örnek olmaya devam edecektir. Tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlar, Yüce Atatürk’ü, bu mücadeleye katılanları ve bu uğurda yaşamlarını yitiren şehitlerimizi saygıyla anarız.”
 


 
28-08-2017
SİBER: “BİR TARAFIN TOPLUMSAL VARLIĞINI HİÇE SAYARAK ÇÖZÜME ULAŞILAMAYACAĞI AŞİKAR”
 
AKDAĞ: “BAŞINDAN BERİ KKTC HÜKÜMETLERİ GİBİ ADADA BARIŞTAN VE ÇÖZÜMDEN YANAYIZ” Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ’ı kabul etti.
 


 
28-08-2017
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, KKTC’de temaslarda bulunan Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ’ı kabul etti.
 
Kabulde, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı ile TC Büyülelçisi Derya Kanbay da hazır bulundu.
 


 
27-08-2017
CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI DR.SİBEL SİBER’İN BASIN AÇIKLAMASI:
 
Basında yer alan bir açıklamaya göre, yeni kurulan bir siyasi partinin Genel Sekreteri tarafından Meclis Başkanlığına suçlama getirilmiştir. Kamuoyuna yapılan açıklamalar, özellikle devlet makamlarını ilgilendiriyorsa halkımızın konuyla ilgili gerçekleri bilmesi açısından önem taşır.
 


 
25-08-2017
Cumhuriyet Meclisi, Sayıştay Komitesi bugün saat 11:00’de CTP Milletvekili Komite Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında toplandı.
 
Sayıştay Komitesi, gündeminde bulunan “Taşınmaz Malların Yönetimi Verimlilik, Etkinlik ve Tutumluluk (VET) Sayıştay Denetim Raporu”nu, Tapu ve Kadastro Dairesi’nin sunduğu Rapor çerçevesinde yer alan güncel bilgiler, ve de “KKTC’de Yol Güvenliği Kapsamında Gerçekleştirilen Hız Tespit Kameraları Projesinin Yönetimi Hakkında Sayıştay Denetim Raporu”nu, Trafik Dairesi’nin sunmuş olduğu Rapor çerçevesinde yer alan güncel bilgiler, komite tarafından tartışılmıştır. Komite her iki Raporun Genel Görüşmesine bir sonraki toplantıda devam edecek. Komite ilaveten gündeminde bulunan, “KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumunun 1 Temmuz 2015 – 30 Haziran 2016 Mali Dönemine İlişkin Hesaplarına İlişkin Sayıştay Denetim Raporu”nu görüştü ve oybirliği ile onayladı. Komite toplantısına davetli olarak, Tapu ve Kadastro Dairesi ile Trafik Dairesi’nden yetkililer katıldı. Sayıştay Komitesi toplantısına, CTP Milletvekili Komite Başkanı Teberrüken Uluçay, DP Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu ve UBP Milletvekili Zorlu Töre katıldı.
 


 
25-08-2017
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber, göreve yeni atanan KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan'ı kabul etti.Cumhuriyet Meclisi’nde saat 10.30’daki kabulde Siber; Yılmaz ve Algan’ın yeni görevlerinin hayırlı olmasını temenni etti.
 
 


 
24-08-2017
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr.Sibel Siber, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın ile Üniversitenin Batı Araştırmaları Merkezi ve Batı Platformu Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış’ı kabul etti.
 
 


 
24-08-2017
GENEL KURUL SALONU TADİL EDİLİYOR
 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul salonu, günümüz şartlarına uygun daha modern bir altyapı oluşması amacıyla ile tadil ediliyor.
 


 
24-08-2017
Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi bugün, UBP Milletvekili Ersin Tatar başkanlığı’nda saat: 10.00 da toplandı.
 
Komite gündeminde bulunan, Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Yasa Tasarısı’nın genel görüşmesine devam ediyor. Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Yasa Tasarısı’nın Genel Gerekçesi: Bu Yasa ile, ülkemizde AR-GE ve yenilik yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için teknolojik bilgi üretilmesi, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılması, ürün kalitesi ve standartının yükseltilmesi, verimliliğin artırılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, teknolojik bilginin ticarileştirilmesi, rekabet öncesi işbirliklerinin geliştirilmesi, teknoloji yoğun üretim, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar ile AR-GE’ye ve yeniliğe yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişinin hızlandırılması, AR-GE personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasının desteklenmesi ve teşvik edilmesi amaçlanmıştır. Komite toplantısına, Yasa Tasarısıyla ilgili yetkili ve görevliler katıldı. Komite toplantısına, UBP Milletvekili Ersin Tatar başkanlığı’nda, CTP Milletvekili Birikim Özgür, DP Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu, UBP Milletvekili Dr. Hamit Bakırcı ve CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları katıldı.
 

 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Cumhuriyet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
@ 2011 KKTCCM
Tasarm
Doğu Akdeniz Üniversitesi