Skip Navigation Links   
24 Mart 2018 Cumartesi  Anahtar Kelime


 
23-03-2018
DİLEKÇE VE OMBUDSMAN KOMİTESİ TOPLANDI
 
Cumhuriyet Meclisi, Dilekçe ve Ombudsman Komitesi bugün saat 10:00’da CTP Milletvekili Komite Başkanı Fazilet Özdenefe başkanlığında toplandı. Dilekçe ve Ombudsman Komitesi, gündeminde bulunan, yedi dilekçeyi görüştü. Komite, dilekçeler ile ilgili çalışmalarına bir sonraki toplantısında devam edecek. Komite toplantısına davetli olarak, Hazine ve Muhasebe Dairesi’nden ve Para, Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi’nden yetkililer katıldı. Dilekçe ve Ombudsman Komitesi toplantısına, CTP Milletvekili Komite Başkanı Fazilet Özdenefe, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Dr. Ali Pilli, HP Milletvekili Hasan Büyükoğlu, HP Milletvekili Erek Çağatay ve CTP Milletvekili Dr. Sıla Usar İncirli katıldı.
 


 
22-03-2018
SAYIŞTAY KOMİTESİ TOPLANDI
 
Cumhuriyet Meclisi, Sayıştay Komitesi bugün saat 14:00’da UBP Milletvekili Komite Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında toplandı. Komite toplantısında Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da yer aldı.. Sayıştay Komitesi, gündeminde bulunan “KKTC Aksa Enerjisinde Meydana Gelen Kazaya Hazırlıklı Mıydı? Konulu Sayıştay Denetim Raporu”nu görüştü ve ilgili Raporu bir sonraki toplantısında ele almaya devam edecek. Komite ilaveten gündeminde bulunan “KKTC Güvenlik Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumunun 1 Temmuz 2016-30 Haziran 2017 Mali Dönemine İlişkin Hesapalarının Sayıştay Denetim Raporu”nu görüştü ve oybirliği ile onayladı. Komite toplantısına davetli olarak, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bağlı Kıb-Tek, Sayıştay Başkanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yetkililer katıldı. Sayıştay Komite toplantısına, UBP Milletvekili Komite Başkanı Faiz Sucuoğlu, HP Milletvekili Komite Başkan Vekili Gülşah Sanver Manavoğlu, HP Milletvekili Hasan Büyükoğlu, CTP Milletvekili Armağan Candan, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, CTP Milletvekili Salahi Şahiner ve UBP Milletvekili Ünal Üstel katıldı.
 


 
22-03-2018
MECLİS BAŞKANI ULUÇAY YÖDAK HEYETİNİ KABUL ETTİ
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay Yükseköğretim Planlama Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) heyetini kabul etti. Meclis Şeref Salonunda gerçekleşen kabulde ilk sözü alan YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, görevi nedeniyle Başkan Uşluçay’ı kutlayarak başarılar diledi ve ziyaret vesilesiyle Kurulun faaliyetleri hakkında bilgi vermek istediklerini belirtti. Büke,yüksek öğrenim alanı ile ilgili bir güvenlik projeleri bulunduğunu ifade ederek mevcut durumda 16 Üniversite olduğunu ve Mecliste bekleyen Üniversite başvuruları olduğuna dikkati çekerek bunların planlanması ile ilgili ilgili tüm Bakanlıklardan da görüş alarak genel sisteme kayıt imkanı yaratmak istediklerini söyledi. Kurul olarak uyumlu bir çalışma ortamı olduğuna inandığını ifade eden Büke, alınan kararların tümünün oybirliği ile alındığına dikkati çekti. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında YÖDAK’ı diğer kurumlar gibi önemli bir kurum olarak gördüklerini ifade ederek bütçe görüşmelerinde de Kurul ve üniversiteler ile ilgili çeşitli görüşler sunulduğunu ve iyi bir tartışma ortamı yaşandığını vurguladı. YÖDAK’ın başlatmış olduğu bir çalışma olduğunu bunu memnuniyetle karşıladıklarını belirten Uluçay, Kurulun çalışma sisteminin uzlaşı kültürüne dönük çalışmların ülkedeki üniversitileri daha ileriye götüreceğine inandığını söyledi. YÖDAK’ın bir uyum içerisinde çalıştığını gözlemlediklerini ifade eden Uluçay, bunun ülkeye de büyük katkısı olacağına inanç belirtti.
 


 
22-03-2018
İDARİ, KAMU VE SAĞLIK İŞLERİ KOMİTESİ TOPLANDI
 
Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi bugün saat 11:00’de HP Milletvekili Komite Başkanı Jale Refik Rogers başkanlığında toplandı. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, gündeminde bulunan, “Cumhurbaşkanınca Bir Daha görüşülmek Üzere Geri Gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasası”nı görüştü ve oybirliği ile onayladı. Komite toplantısına davetli olarak, Sağlık Bakanlığı ve Personel Dairesi’den yetkililer katıldı. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi toplantısına, HP Milletvekili Komite Başkanı Jale Refik Rogers, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Menteş Gündüz, UBP Milletvekili Özdemir Berova, UBP Milletvekili Resmiye Canaltay, CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, HP Milletvekili Hasan Topal ve CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe katıldı.
 


 
14-03-2018
MECLİS BAŞKANI ULUÇAY ALMANYA’DAN GELEN ÖĞRENCİLERİ KABUL ETTİ
 
2015 yılında başlatılan bir program çerçevesinde Almanya’da uluslararası bir öğrenci grubu olan Münih Ortaokulu öğrencileri KKTC’ye ziyaret kapsamında KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından kabul edildi. Meclis Şeref salonunda gerçekleşen kabulde konuşan Okul Yöneticisi Uli Piller, geçtiğimiz yıllarda da yine KKTC’ye ve dönemin Dışişleri Bakanına bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, Almanya’daki eğitim müfredatında Kıbrıs konusunun detaylı olarak yer almadığını, sadece BM gündeminde bulunan çıkmazlar listesinde yer alan bir sorun olarak aktarıldığını ifade etti. Piller, öğrencilerin objektif bir fikre sahip olabilmeleri amacıyla iki tarafın da görüşlerini öğrenmek, Kıbrıs sorununun geçmişini ve gerçekleri anlamak istediklerini ayrıca sorunun çözümünde gelinen son aşama hakkında bilgi almak istediklerini belirtti. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da İnglizce olarak yaptığı konuşmasında, bu gibi ziyaretlerin ve temasların iki ülke arasındaki ilişkilere katkı yaptığını ifade ederek, ziyaretçilere KKTC Parlamentosu’nun tarihçesi, işleyişi, şu anda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Uluçay, Kıbrıs Türk tarafının çözüm bulunmasına yönelik çok çaba sarfettiğini ve federal bir devlet çatısı altında, yana yana yaşayabileceğimiz bir anlaşmaya ulaşmak için çalışmaya devam edeceklerini belirtti. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Uluçay, Kıbrıs’taki son gelişmeler, kıta sahanlığı ve hidrokarbon konularında öğrencilere bilgi aktardı.
 


 
10-03-2018
MECLİS BAŞKANI ULUÇAY YDÜ MÜTEVELLİ HEYETİNİ KABUL ETTİ
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Mütevelli Heyeti ni kabul etti. Meclis Şeref Salonunda gerçekleşen kabulde ilk sözü alan, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan S.Günsel, aynı gemide kürek çektiklerine vurgu yaparak “Hayırlı olsun ve enerjiniz hiç bitmesin” dedi. Üniversite hızla gelişirken, kendilerini aslında ülkede geminin kürek çeken bir motoru olarak gördüklerini ifade eden Günsel, daha ileri seviyelere ulaşmak için birlikte çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında Meclis’in yeni dönemde uğraş vereceği bir çok konu olduğuna dikkat çekti ve bu konuları herekete geçirmek için ilk günden itibaren çalıştıklarını vurguladı. Uluçay, ülkenin daha iyi yerlere gitmesi için bugüne kadar katkı yapan Üniversitenin bundan sonra da aynı kararlılıkla katkıyı sürdüreceğine inanç belirterek “Aynı gemide gidiyoruz ancak bu geminin süratini biraz arttırmamız gerekiyor” dedi. Yeni dönemde beklentilerinin ve ortaya koyacakları çabaların bu yönde olacağını ifade eden Uluçay, karşılıklı işbirliklerin devam etmesi arzu ettiklerini söyledi.
 


 
09-03-2018
İDARİ, KAMU VE SAĞLIK İŞLERİ KOMİTESİ TOPLANDI
 
Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi bugün saat 11:30’da HP Milletvekili Komite Başkanı Jale Refik Rogers başkanlığında toplandı. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, gündeminde bulunan, “Cumhurbaşkanınca Bir Daha görüşülmek Üzere Geri Gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasası”nı görüştü. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, “Cumhurbaşkanınca Bir Daha görüşülmek Üzere Geri Gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasası”nı görüştü ve Yasa ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantıda ele almaya devam edecek. Komite toplantısına davetli olarak, Sağlık Bakanlığı, Personel Dairesi, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği ve KTAMS’dan yetkililer katıldı. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi toplantısına, HP Milletvekili Komite Başkanı Jale Refik Rogers, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Menteş Gündüz, UBP Milletvekili Özdemir Berova, CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli ve HP Milletvekili Hasan Topal katıldı.
 


 
09-03-2018
MECLİS BAŞKANI ULUÇAY 11 ÜLKEDEN SANTÇILARI KABUL ETTİ
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Gazimağusa Belediyesi tarafından organize edilen “2.Uluslararası Gazimağusa Sanat Festivali” ne katılacak olan sanatçıları kabul etti. Meclis Şeref Salonunda gerçekleşen kabulde ilk sözü alan, eski Milletvekili,Sanatçı Dr.Arif Albayrak, sanatçıların küçük ülkenin tevazu içindeki halkının Cumhurbaşkanı , Meclis Başkanı ve yöneticilerini görmenin mutluluğunu paylaşmak istediğini söyledi. Sanatçıların bir haftalık süreçte Kıbrıs Türk halkının yemeği,kültürü ve dokusu ile hem Mağusa’yı hem de Kıbrıs’ı tanıdığına dikkati çeken Albayrak, 11 ülkeden 22 sanatçının kültürlerin kaynaşmasına vesile olduğunu ve Kıbrıs sorununun yaşandığı bir dönemde sınırları aşan bir etkinliğe imza atıldığını belirtti. Etkinlik Organizasyon Komitesinden Zehra Özkaramanlı ise konuşmasında ülkedeki harmoni ve zenginliği sanatçılar ile birlikte yaşadıklarına vurgu yaparak ,bütün yerel yönetimlerin bu yönde sanata ve sanatçılara destek vermesini umut etti. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında organizasyonun gerçekleşmesinden dolayı Gazimağusa Belediyesi ve emeği geçen herkesi kutladı. Etkinliği daha da anlamlı kılanın, 11 ülkeden çok değerli sanatçıların organizasyona katkıda bulunması olduğuna dikkati çeken Uluçay, Sanata yapılan katkıya bir değer biçmenin mümkün olamayacağını çünkü sanatın değerinin sınırsız olduğunu söyledi. Konuşmasında, “Bizleri çok mutlu ettiniz” diyen Uluçay,etkinliğin artarak devam etmesi ve geleneksel hale gelmesini diledi.
 


 
08-03-2018
MECLİS BAŞKANI ULUÇAY TABİBLER ODASINI KABUL ETTİ
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Kıbrıs Türk Tabibler Odası’nı kabul etti. Meclis Şeref Salonunda gerçekleşen kabulde konuşan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Mustafa Taşcıoğlu, Birlik olarak üzerinde hasassiyetler durdukları en önemli konunun “Çocuk İzlem Merkezi” ve “Çocuk İzlem Yasası”nın yasallaşarak hayata geçirilmesi olduğunu vurgulayarak konuyla ilgili geçmiş Meclis dönemlerinde yapılan girişimleri anlattı ve konuyla ilgili yapıla yazışmaları Meclis Başkanı Uluçay’ın bilgisine sundu. Taşcıoğlu, 2012 yılında yaşanan ve adeta toplumda infial yaratan Mustafa Diker cinayeti sonrası çeşitli sivil toplum örgütlerinin de katkılarıyla yaptıkları Çocuk İstisması semineri ve sonrasında oluşan verileri biraraya getirdiklerini ve bir yasa çalışması ortaya koyduklarını söyledi. Araya seçim girmesi nedeniyle komitede beklenen yasanın kadük konumunda olduğuna işaret eden Taşcıoğlu, yasanın yeniden gündeme gelmesi için Başkan Uluçay’dan destek istedi. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında, yeni dönemde Mecliste özellikle sağlık alanında ihtiyaç duyulan yasaların bir an önce yaşama geçmesi adına bir öngörüde bulunduklarını belirtti. Uluçay, bunun için gerekirse bir Ad-Hoc komite kurulmasının da gündeme gelebileceğine işaret ederek, şu anki komitelerde de gerekli çalışmaların başladığını ifade etti. Birliğin de talebi olan Çocuk İzlem Yasası ile ilgili talebi de Sağlık Bakanlığına ileteceklerini ve konunun takipçisi olacaklarını belirten Uluçay, yasanın en kısa sürede yeniden Bakanlar Kuruluna ve sonrasında da komitelerin gündemine geleceğine olan inancını dile getirdi.
 


 
08-03-2018
DİZDARLI, 6 AYLIK RAPORUNU MECLİS BAŞKANI ULUÇAY’A SUNDU
 
Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı, 6 aylık çalışma raporunu Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’a sundu. Ombudsman Emine Dizdarlı yaptığı konuşmada Yüksek Yönetim Denetçisi Yasasının 16.Maddesi uyarınca her 6 ayda bir, raporun Cumhuriyet Meclisine sunulduğunu anımsatarak, getirdiği raporun bireysel başvurulardan biraz daha farklı olduğunu söyledi. Dizdarlı, 6 aylık çalışmalarında, problem ve şikayetlerin hangi alanlara yoğunlaştığı ve hangi Bakanlıklara dağılımın olduğunun görüldüğünü ifade ederek, özet bir şekilde bölgesel sıkıntıların topluca değerlendirildiğini söyledi. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında raporun Meclis çalışmalarına da ışık tutacağına inanç belirterek , Dizdarlı’yı Dünya Kadınlar Gününde Mecliste ağırlamının da mutluluk verici olduğunu söyledi. Uluçay, Ombudsman müessesesinin ülkede idare ve kamu yönetiminin yıllarca ihtiyaç duyduğu ve ihtiyacın da ötesinde rasyonel olarak da bir etkinlik yaratabilecek bir kurum olduğuna dikkati çekti. Dizdarlı döneminde Ombudsman kurumunun ciddi bir etki yarattığını düşündüğüne vurgu yapan Uluçay, Meclisin yeni dönemdeki idaresine de Ombudsman’ın yaptığı çalışmaların büyük destek olacağını ifade etti. Uluçay: “İnanıyorum ki yapacağınız çalışmalar, ülkemizin kamu yönetimini daha etkin noktalara taşınmasına vesile olacaktır. Bu kapsamda sizlere başarılar diliyorum” dedi. Başkan Uluçay kabulde ayrıca Dizdarlı’ya çiçek takdim ederek Dünya Kadınlar Gününü kutladı.
 


 
08-03-2018
ULUÇAY KADINLAR BİRLİĞİ YÖNETİM KURULUNU KABUL ETTİ
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberüken Uluçay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kıbrıs Türk Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Meclis Şeref Salonunda gerçekleşen kabulde ilk sözü alan Birlik Başkanı Gülten Feridun, Meclis Başkanı Uluçay’a yeni görevinde başarılar dileyerek, birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Beklentilerinin Meclisin yasama çalışmalarında Kadın hakları ile ilgili çıkacak yasaların ivedilik olarak görülmesi olduğunu dile getiren Feridun, Başkan Uluçay ve Meclis ekibine çalışmalarında başarılar diledi. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında Kadınlar Birliği’ni böyle anlamlı bir günde Mecliste ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm kadınların, kadınlar gününü kutladı. Ülkenin gelişmesinde tüm bireylerin katkısı olacağına dikkati çeken Uluçay ,ancak bu mücadelede kadınların bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra en önemli katkıyı sağlayacağına inandığını söyledi. Başkan Uluçay kabulde ayrıca Birlik üyelerine çiçek takdim etti.
 


 
08-03-2018
MECLİS BAŞKANI ULUÇAY, MECLİSTE ÇALIŞAN KADIN PERSONELLERİNE ÇİÇEK VERDİ
 
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberüken Uluçay, Meclis bünyesinde çalışan kadın personelleri odalarında ziyaret ederek kendilerine çiçek takdim etti. Kadın çalışanlara sümbül çiçeği takdim eden Başkan Uluçay, personelin Dünya Kadınlar Gününü kutladı ve çalışmalarında başarılar diledi.
 


 
07-03-2018
BAŞKAN ULUÇAY'DAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI
 
Yaşadığımız dünyada ve ülkemizde kadınların daha iyi şartlarda çalışma koşulları için başlatmış olduğu mücadele, günümüzde kadınların hayatın her alanında daha etkin rol oynamasına yardımcı olmuştur. Bugüne kadar verilen mücadeleler çerçevesinde geçmiş ile kıyaslandığında kadınlarımızın toplum içerisinde yer aldıkları konum daha iyi bir noktadadır. Ancak çağdaş bir ülke olmanın gereği olarak, toplumsal cinsiyet eşitliğini yaşamın her alanına yaymak düşüncesinden yola çıkarak baktığımızda daha alınacak çok mesafe olduğu da bir gerçektir. Toplumumuzda daha fazla sayıda kadının hem özelde hem de devlette yönetici pozisyonda ve/veya karar mekanizmalarında yer almaları gerektiği konusunda gösterilen çabaların ve onurlu mücadelenin destekçisi olmalıyız. Bizler de Meclis idaresi olarak kadın haklarının gelişmesi ve istenilen düzeye çıkması için verilen mücadeleye her zaman katkı koyacağımızı ve bu anlamda oluşacak olan yasaların takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim. Dünya Kadınlar gününde, Meclisimiz adına duymuş olduğumuz en büyük gurur ise yine istediğimiz sayıda olmasa bile geçmiş yıllara oranla bu dönem daha çok Kadın Milletvekilinin Meclisimiz de yer almasıdır. Hayatın temelinin sevgiden ibaret olduğunu bizlere hatırlatan annelerimizin, eşlerimizin ve kızlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım. Teberrüken ULUÇAY CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI
 


 
07-03-2018
KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN BASIN AÇIKLAMASI
 
7 Ocak 2018'de gerçekleşen genel seçimler ile birlikte ülkemiz siyasi tarihi açısından bir ilk gerçekleşmiş ve meclisimizdeki kadın temsiliyeti %18'e yükselmiştir. Siyasal Partiler yasamızda yapılan ve aday listelerinde %30 oranında cinsiyet kotası uygulanmasını öngören tadilat başta olmak üzere, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yıllardır verilen mücadelemiz ülkemiz demokrasisi açısından önemli bir kazanımdır. Cumhuriyet Meclisi'nin kadın vekilleri olarak bizler, başka konulardaki siyasi farklılıklarımız saklı kalmakla birlikte, toplumsal cinsiyet eşitliğinin partiler üstü bir mesele olduğunun bilincindeyiz. Bu yüzdendir ki, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde ülkemizdeki tüm kadınların verdiği eşitlik, demokrasi ve adalet mücadelesini selamlarken, önümüzdeki süreçte Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (TOCED)'in teşkilatlanması, insan ticareti ve kaçakçılığı ile seks köleliğinin ortadan kaldırılması, Evlilik Dışı Çocuklar Yasası ile Veraset Yasası'nın eşitlik temelinde yeniden düzenlenmesi başta olmak üzere BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) ile Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Eviçi Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesinin gereklerinin yerine getirilmesi için ortak akıl üreterek birlikte çaba göstereceğimizi kamuoyunun bilgisine getiririz. Ayşegül Baybars Doğuş Derya Fazilet Özdenefe Gülşah Sanver Manavoğlu İzlem Gürçağ Altuğra Jale Refik Rogers Resmiye Canaltay Sıla Usar İncirli Yasemin Öztürk
 


 
01-01-0001
ULUÇAY, İLK NEZAKET ZİYARETİNİ CUMHURBAŞKANI AKINCI’YA YAPTI
 
Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret etti. Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay yaptığı konuşmada, Meclis Başkanlığı görevine geldikten sonra ilk nezaket ziyaretini Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yaptığını belirtti. Ziyaretinde hızlandırılmış Meclis çalışmalarıyla ilgili de bilgilendirme yapmak istediklerini söyleyen Uluçay, yeni dönemle ilgili de düşünce paylaşımı yapmayı arzuladıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, yeni görevinde başarılar dilediği Uluçay’ın başkanlığındaki Meclis’in çok verimli çalışmalar yapması temennisinde bulundu. Yeni dönemde Meclis’ten geçecek yasaların toplumun beklentilerine yanıt vermesinin ortak arzuları olduğunu dile getiren Akıncı, “Meclis’ten özellikle hukuki çerçevede herhangi bir soru işaretine yol açmayan, anayasal bakımdan herhangi bir, şüphe uyandırmayan yasaların geçmesi bizim de işimizi kolaylaştırır” dedi. Akıncı, bir önceki dönemde 4-5 yasayla ilgili sıkıntılar olduğunu anımsatarak, bunları Anayasa Mahkemesi’ne göndermek gibi bir ihtiyaç hasıl olduğunu, bazılarında geriye iade ederek yeniden gözden geçirilmesini talep etmek durumunda kaldıklarını söyledi. “Tabii bunlar olabilecek şeylerdir her dönemde ama bunların sayısı ne kadar az olursa herkes için o kadar iyi olur” diyen Akıncı, Uluçay’ın başkanlığında Meclis’te iyi bir uyumun da sağlanacağını düşündüğünü belirtti. Akıncı, “Öyle inanıyorum ki muhalifi de, muvafığı da sizinle iyi ilişki içinde olacaktır” diyerek, kendilerinin de Cumhurbaşkanlığı olarak Meclis’le uyumlu, huzurlu bir ortamda çalışma dileğini dile getirdi. Akıncı, Uluçay’ın Cumhurbaşkanı’na vekalet etmek gibi bir görevi daha olduğunu, bunun ihtiyaç olması halinde de bu görevi de en iyi şekilde yerine getireceğine inandığını belirtti.
 


 
02-03-2018
DİLEKÇE VE OMBUDSMAN KOMİTESİ TOPLANDI.
 
Cumhuriyet Meclisi, Dilekçe ve Ombudsman Komitesi bugün saat 10:00’da CTP Milletvekili Komite Başkanı Fazilet Özdenefe başkanlığında toplandı. Dilekçe ve Ombudsman Komitesi, gündeminde bulunan, Çalışma yöntemini belirledi. Dilekçe ve Ombudsman Komitesi toplantısına, CTP Milletvekili Komite Başkanı Fazilet Özdenefe, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Dr. Ali Pilli, HP Milletvekili Hasan Büyükoğlu, HP Milletvekili Erek Çağatay, UBP Milletvekili Aytaç Çaluda ve CTP Milletvekili Dr. Sıla Usar İncirli katıldı. Komite toplantısına ayrıca UBP Milletvekili Dr. Özdemir Berova ve UBP Milletvekili Menteş Gündüz katıldı.
 


 
01-03-2018
CUMHURİYET MECLİSİ, İDARİ, KAMU VE SAĞLIK İŞLERİ KOMİTESİ TOPLANDI
 
Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi bugün saat 14:00’de HP Milletvekili Komite Başkanı Jale Refik Rogers başkanlığında toplandı. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, gündeminde bulunan, “Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı” ve “Cumhurbaşkanınca Bir Daha görüşülmek Üzere Geri Gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasası”nı görüştü. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, ilk olarak “Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı görüştü ve oybirliği ile kabul etti. Yasa Tasarısı’nın Genel Gerekçesi: “Uzun zamandır Bakanlığımız nezdinde tüm hastane ve çalışanların eksiklikleri gözetilerek köklü bir değişiklik yapılması amacı ile Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası’nda çalışılmalar yapılmaktadır. Ancak, Bakanlığımız nezdinde sürdürülen bu toplantılarda yapılması hedeflenen yasal değişikliğin oldukça kapsamlı olması sebebiyle bir süre daha üzerinde çalışılması gerekmektedir. Bu durum dikkate alındığında, sağlık servislerinin yürütülmesinde görev alan hemşire sayımızın yetersiz olması, sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Yaşanan sıkıntıları gözlemleyen Bakanlığımız hemşire kadro sayılarının artırılmasına ilişkin yasal değişikliğin öncelikli olarak ele alınmasına karar vermiştir. Yürürlükte bulunan Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası’nda yer alan Ebelik Hemşirelik Hizmetleri Sınıfı’ndaki IV. Derece Hemşire kadrosundaki kadro sayısının, bu kadro için aranan koşul olan ‘Meslek Lisesi, Sağlık Koleji veya dengi bir meslek okulundan Hemşirelik Ön Lisans’ derecesi ile mezun olmak koşulu, önlisans mezunu veren okulun artık ülkemizde bulunmaması ve bu eğitim düzeyinde de hemşirelerin olmaması nedeni ile azaltılması ve bu kadroda fazla bulunan kadro sayılarının Paramedikal Hizmetler Sınıfı’nda yer alan III. Derece Yüksek Hemşire kadro sayısına eklenerek kadro sayısının artırılması amaçlanmaktadır.” İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, daha sonra, “Cumhurbaşkanınca Bir Daha görüşülmek Üzere Geri Gönderilen Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasası”nı görüştü ve Yasa ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantıda ele almaya devam edecek. Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi toplantısına katılarak süratli bir şeklide bugün ilk toplantısını gerçekleştiren İdari, Kamu ve Sağlık Komitesi Başkan ve tüm komite üyelerine teşekkür etti. Komite gündemine dair kısa bir değerlendirme yapan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, tüm komite çalışanlarına başarılar diledi. Komite toplantısına davetli olarak, UBP Milletvekili Sağlık eski Bakanı Faiz Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Personel dairesi, Tıp-İş, Kıbrıs Türk Ebeler ve Hemşireler Sendikası’ndan yetkililer katıldı. İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi toplantısına, HP Milletvekili Komite Başkanı Jale Refik Rogers, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Menteş Gündüz, UBP Milletvekili Özdemir Berova, UBP Milletvekili Resmiye Canaltay, CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, CTP Miletvekili Fazilet Özdenefe ve HP Milletvekili Hasan Topal katıldı.
 


 
28-02-2018
ULUÇAY: “YASAMA ODAKLI ÇALIŞMALARI BAŞARMAK İÇİN ÇABA HARCAYACAĞIZ”
 
Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nda 28 milyon 770 bin 400 TL olarak öngörülen Cumhuriyet Meclisi bütçesini oy birliğiyle onayladı. Bütçe görüşmelerinin ilk gününde, sunuş konuşmaları ve genel görüşmenin ardından ilk olarak Cumhurbaşkanlığı bütçesini ele alan komite, ikinci olarak da Cumhuriyet Meclisi bütçesini görüştü. Meclis bütçesi görüşülürken ilk sözü alan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, yasama faaliyetlerinin en iyi şekilde yürütülmesi için kararlı olduklarını ve yasama odaklı hedeflenen çalışmaları başarmak için çaba harcayacaklarını söyledi. Son dönemde yoğunlaşan dış ilişkilerle ilgili faaliyetler hakkında da bilgi veren Uluçay, gerekli organizasyonları daha da fazlalaştırmayı amaçladıklarını belirtti. Uluçay, Meclis’te yer alan 6 siyasi partinin çalışmalarını en etkin şekilde yürütmesini sağlayarak, halkın beklediği yasal düzenlemeleri en etkili şekilde hayata geçirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Geçmiş dönemde Meclis adına yapılan düzenlemeleri de anlatan Uluçay, şeref salonu ve genel kurul salonunun yenilerek daha rasyonel bir şekli getirildiğini hatırlattı. Uluçay, geçen dönem başlayan komite salonlarının tadilinin de devam edeceğini belirtti. Uluçay, saptanan bir takım eksikliklerin, ihtiyaç halinde Maliye Bakanlığı’nın yardımlarıyla giderilebileceğini söyledi. Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Meclis’te park yeri gibi bazı eksiklikleri ve tadilat gerektiren noktaları da sıraladı ve bunları gidermeyi planladıklarını anlattı. Uluçay, önceki dönemde yapılanlar için de teşekkür etti. https://www.youtube.com/watch?v=_piansYxQxQ&feature=youtu.be
 


 
28-02-2018
2018 MALİ YILI BÜTÇE YASA TASARISI’NIN KOMİTEDE GÖRÜŞÜLMESİNE BAŞLANDI
 
KKTC’nin 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın Cumhuriyet Meclisi Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’ndeki görüşmeleri bugün başladı. 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın Komitedeki görüşmeleri saat 10.20’de Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’ın konuşmasıyla başladı. Daha sonra Komite Başkanı CTP Milletvekili Fikri Toros, Maliye Bakanı Serdar Denktaş söz aldı. Komite toplantısına Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Sayıştay Başkanı Osman Korahan ve bazı yetkililer de katıldı. ULUÇAY Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay konuşmasında, 2018 bütçe görüşmelerinin hızlandırılmış bir şekilde yapılacağını belirterek, ülkede ciddi beklenti içinde olan kesimlerin iş yapabilmesini hızlandıracaklarını söyledi. Komite çalışmalarının 4 gün, Meclisteki çalışmaların 8 gün olarak planlandığına işaret eden Uluçay, Kasım ve Aralık ayında yapılması planlanan çalışmaların, 7 Ocak erken Genel Seçim nedeniyle aksadığını anımsattı. Komite ve ana muhalefet partisinin onayıyla bütçe çalışmalarının bu noktaya geldiğini anlatan Uluçay, 2018 yılında öncelikli olarak yatırımların hayata geçmesi, reel sektörün desteklenmesi, ülke genelinde üretimin arttırılmasının en önemli konular arasında yer aldığını belirtti. Kamu ve özel sektör alanında yapılacak yatırımların ekonominin ve ülkenin gelişmesine katı koyacağını ifade eden Uluçay, yeni hükümetin bu konulara odaklanması gerektiğini söyledi. Ülkede ekonominin gelişebilmesi için kamu özel ortaklığında gerçekleştirilecek yatırımların değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Uluçay, başta limanlar, Telefon Dairesi aracılığıyla internet gelişiminin önümüzdeki dönem ele alınacağına inanç belirtti. Bu alanlarda ülkede ciddi atılımlar yapılabileceğini belirten Uluçay, turizm konusundaki atılımların da artması, geliştirilecek projelerle ülkede turizm sektöründen oluşan gelirin daha fazla insana ulaşabilmesi için projeler geliştirilmesinin önemine işaret etti. Mali disiplin kuralına bağlı kalarak çalışma yürüten Maliye Bakanlığı ve personelini tebrik eden Uluçay, TC kaynaklarına olan bağımlılığın azaltılmasının da önemine işaret etti. TC kaynaklarına bağımlılığın azaltılmasıyla, bu kaynakların doğrudan yatırımlara harcanabileceğini ifade eden Uluçay, bunun da ülkenin gelişimine katkı sağlayacağına inanç belirtti. Yeni dönemde herkesin üzerine düşen görevi yerine getireceğine inanç belirten Uluçay, 2018 bütçe çalışmalarının hayırlı olmasını temenni etti. TOROS Komite Başkanı Fikri Toros konuşmasında, 2018 mali yılı bütçe yasa tasarısının, hükümet programında da belirtildiği gibi, sürdürülebilir kamu finansman dengesinin kurulması; gelir artırıcı tedbirler yanında harcama disiplininin sağlanmış olması; kamu kaynaklarını daha verimli kullanması için eldeki bilgi ve verilerin etkin kullanılması ve ihtiyaçların adil bir dağılımla karşılanmasını sağladığı inancında olduğunu söyledi. Komite Başkanı Toros yaptığı açılış konuşmasında, toplam ödeneği 5 milyar 815 milyon TL olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın komitede bugün görüşülmeye başladığına işaret etti. 7 Ocak 2018 erken seçimi nedeniyle seçim sonrasına kalan 2018 mali yılı bütçe görüşmelerini, mali kaynakların ivedilikle etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla, 5 Mart 2018 Pazartesi günü tamamlayarak Genel Kurula sevkini hedeflediklerini belirten Toros, bu doğrultuda işbirliği gösteren UBP milletvekillerine teşekkür etti. ETKİN KAYNAK DAĞILIMI ŞART 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başlarken öncelikle bir ülkenin kamu bütçesinde hedeflediği performans ve oluşturacağı değerlerin büyük önem taşıdığını ifade eden Toros, daha çok istihdam, daha çok üretim, daha çok katma değer, daha eğitimli ve sağlıklı bir toplum yaratmanın temel hedef olduğunu, tüm bunlar için de etkin kaynak dağılımının şart olduğunu vurguladı. Bir yandan makro-ekonomik hedefler bağlamında kamu borçlarına ve bütçe açıklarına ilişkin verileri değerlendirirken, diğer yandan da her alanda bütçe imkânları ölçüsünde finansal sürdürülebilirliğe bakmanın zaruri olduğuna işaret eden Toros, “Eğer herhangi bir alan için ayrılan bütçe sürdürülebilir finansman için yetersiz kalıyorsa bu hedefe ulaşmak için gerekli yapısal düzenlemelere gitmenin günümüz siyasetinin en temel görevi olduğu bilinmelidir” dedi. MALİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN SAĞLANMASI ÖNEMLİ Mali sürdürülebilirliğin sağlanmasının bu bakımdan çok önemli olduğunu ve bu idealden şaşmadan çalışmanın herkesin hedefi olması gerektiğini söyleyen Toros, şöyle devam etti: “Mevcut sistemimizin mali yönden sürdürülebilir olmadığından hareketle, herkesin bugüne kadar baktığı yerden bakarsak sadece aynı şeyi göreceğimizi, bugüne kadar herkesin yürüdüğü yoldan yürürsek sadece aynı yere çıkacağımızı kavramak ve seçilmiş milletvekilleri olarak bugüne kadar tekrarlanmış yanlışlardan uzak durarak bütçemizi doğru zeminde tartışmak gibi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Devletin temel sorumluluğu, yasalar tahtında oluşturulan tüm kurum ve kuruluşlarıyla halkın ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak, iç ve dış güvenliği sağlamaktır. Demokrasi, kamu yararı ve sosyal adalet odaklı çağdaş devlet anlayışı, yönetsel unsurlara bağlı yürütmenin denetimi ile mümkündür. Bu açıdan, bütçe yasa tasarısı görüşmelerinde iktidar ve muhalefetin görüş ve değerlendirmeleri sürecin en önemli unsurlarıdır. Bu temel anlayıştan yola çıkarak, 2018 bütçesi devlet-vatandaş ilişkilerinin etkin ve verimli bir şekilde düzenlenmesine, halkın memnuniyeti ve kamu yararına yönelik kalıcı icraatlara katkı koyacaktır.” Komite Başkanı Toros, devletin ekonomik faaliyetlerini gerçekleştirme araçlarından en önemlisini bütçenin oluşturduğunu belirterek, bütçelerin, tahmini rakamlardan oluşan, geçerlilik süresi boyunca gelir ve gider öngörüsü sunan mali disiplin planı olduğuna değindi. BÜTÇE DİSİPLİNİ VE MALİ DİSİPLİN GİBİ KAVRAMLAR FEVKALADE ÖNEMLİ Genelde ekonominin yönlendirilmesi ve düzenlenmesinde, özelde ise ekonomi politikalarının yürütülmesinde bütçe içerisinde yer alan kalemlerin sınıflandırma tekniğini oluşturan bütçe sistemlerinin büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Toros, “Elbette bütçe disiplini ve mali disiplin gibi kavramlar fevkalade önemlidir. Bu nedenle, bütçe hazırlanırken kamu kaynaklarının verimli kullanımı esas alınmalıdır. Buna paralel olarak, ülke kaynak ve olanaklarımızın da dikkate alınması gereklidir. Unutulmamalıdır ki borçlanarak veya kamu kuruluşlarının görev zararlarını büyüterek bütçenin yönetilmesi, yürütülmesi veya finanse edilmesi sürdürülebilir değildir” dedi. Toros, toplam 5 milyar 815 milyon TL olan 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın kalemler bazında aşağıdaki gibi hesaplandığını belirtti; Personel Giderleri 1 milyar 907 milyon 632 bin, Sosyal Güvenlik Kurumuna Devlet Primi giderleri, 107 milyon 662 bin Mal ve Hizmet Alim Giderleri, 417 milyon 969 bin Faiz Giderleri 230 milyon Cari Transferler, 2 milyar 446 milyon 562 bin Sermaye Giderleri, 349 milyon 930 bin Sermaye Transferleri, 40 milyon 950 bin Borç Verme, 16 milyon 600 bin Yedek Ödenekler, 297 milyon 695 bin Finansal, 5 milyar 732 milyon Mahalli Gelirler, 3 milyar 486 milyon 898 bin Fiyat İstikrar Fonu, 807 milyon 382 bin Diğer Fon Gelirleri, 76 milyon Döner Sermaye Gelirleri, 9 milyon 220 bin Özel Gelirler, 122 milyon 500 bin TC. Yardımları, 635 milyon TC. Kredileri, 595 milyon Toros konuşmasını şöyle tamamladı: “2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısını kapsamlı bir şekilde görüşerek hedeflenen tarihte Genel Kurula sunulmasını sağlayacağımıza olan inançla, tüm katkı koyanlara teşekkürlerimi sunuyorum.” DENKTAŞ SUNUŞ KONUŞMASI YAPTI Toros’un konuşması ardından Maliye Bakanı Serdar Denktaş bütçeyle ilgili sunuş konuşması yaptı. Komitede bugün, tasarının bütünü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından madde madde görüşülmeye geçilerek, Cumhurbaşkanlığı, Cumhuriyet Meclisi, Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı ile Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) bütçeleri görüşülecek. Bakanlar Kurulu’nun 5 milyar 815 milyon TL olarak onayladığı 2018 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde hızlandırılmış bir programla 4 günde görüşülecek ve 12 Mart’tan itibaren de Meclis Genel Kurulu’nun gündeminde olacak. Bütçenin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinin 8 gün sürmesi planlanıyor. KOMİTEDE KİMLER VAR? 7 Ocak erken genel seçiminin ardından Cumhuriyet Meclisi’nde yapılan düzenlemelerle Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde CTP Girne Milletvekili Fikri Toros Başkan, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar Başkan Vekili olarak görev yaparken, komite üyeleri de UBP Lefkoşa Milletvekili Olgun Amcaoğlu, HP İskele Milletvekili Mesut Genç, CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, HP Lefkoşa Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu ve UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy’dan oluşuyor.
 


 
23-02-2018
EKONOMİ, MALİYE, BÜTÇE VE PLAN KOMİTESİ TOPLANDI
 
Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, CTP Milletvekili Fikri Toros Başkanlığı'nda, bugün saat 09:45’te toplandı. Komite, gündeminde bulunan, “Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı”, “Emeklilik Maaşlarından Yapılan Vergi Kesintilerinin İadesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname” ve “Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname” ye ilişkin görüşmelerini tamamlayıp, bahsi geçen Yasa Tasarısı ve Yasa Gücündeki Kararnameleri oybirliği ile kabul etmiştir. Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Genel Gerekçesi: Kişilerin yerel yönetimlere katılımlarını sağlayabilmek, hesap verebilme ve şeffaflık ilkeleri adına, Belediyelerimizi geliştirmek, daha özerk, denetlenebilir bir yapıya kavuşturulmalarına imkan sağlayabilmek ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını yürütmelerine yardımcı olmak, kendi sorumluluklarını yerine getiren özerk kuruluşlar olmalarını sağlamak temel hedeftir. Belde halkının yaşam kalitesini arttırma talebinde olan Belediyelerimizin de bu amaçlar doğrultusunda giderleri de sürekli artmakta, Belediyelerimizin gelirleri de bu giderleri karşılamakta zorlanmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman mali sorunlar içerisinde olan Belediyelerin personel giderlerini Yasa’nın belirlediği yöntemle uyumlaştırması ve Belediyelerin Birikmiş Prim Borçları ile Vergi Borçlarının Yapılandırılması için öngörülen tarihlerin, Belediyelerin mali açıdan sürdürülebilirliğini ve denkleştirmeyi sağlamak, var olan hukuki sorunları çözebilmelerine olanak sağlayabilmeleri amacıyla geçici madde 1 ve geçici madde 2’de yer alan tarihler değiştirilmiştir. İşbu yasa değişikliğinin ivedilikle yapılması Bakanlığımızca uygun ve gerekli görülmektedir. Komite toplantısına Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay katılıp gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştur. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi toplantısına davetli olarak, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Belediyeler Birliği’nden yetkililer katılıp, görüş ve önerilerini sundular. CTP Milletvekili Fikri Toros Başkanlığı'nda toplanan Komite’ye, UBP Milletvekili ve Başkan Vekili Ersin Tatar, UBP Milletvekili Olgun Amcaoğlu, HP Milletvekili Mesut Genç, CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu ve UBP Milletvekili Hasan Taçoy katıldı.
 

 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Cumhuriyet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
@ 2011 KKTCCM
Tasarm
Doğu Akdeniz Üniversitesi